Predstavujeme jesenné knižné hity

hudba@bestfm.sk 4. Októbra 2023

Dlhé jesenné večery priam pozývajú k čítaniu. Ak tiež milujete oddych pri dobrej knihe, určite si nájdete svoj nový obľúbený titul medzi novinkami z vydavateľstva Motýľ. Či už preferujete prvotriednu svetovú beletriu alebo radšej čítate slovenských autorov, určite objavíte niečo, čím potešíte seba alebo svojich blízkych.

Počuli ste už o žánri dark akadémia?

Ak ste sa niekedy túžili ponoriť do tajomstiev akademických elít, nahliadnuť poza brány prestížnych vysokých škôl a rozpletať komplexné príbehy plné záhad, nezriedka okorenené prvkami mágie, je tento žáner pre vás ako stvorený.

Babel

Jedným z jeho najvýraznejších zástupcov je román Babel od americko-čínskej autorky R. F. Kuang. Práve tej sa podarilo majstrovsky zabaliť zložitú problematiku ľudskej identity, globalizácie, kolonializmu, kultúrneho napätia či zložitosti prekladateľského procesu do vzrušujúceho príbehu, ktorý vám nedovolí knihu pustiť z rúk.

Vstúpte do prestížneho Kráľovského prekladateľského inštitútu Oxfordskej univerzity devätnásteho storočia a zistite, či sa dá mocná inštitúcia zmeniť zvnútra alebo si revolúcia vyžaduje uchýliť sa k násiliu. Okrem skvelého čítania vás kniha okúzli aj svojím vzhľadom – rozhodne totiž ide o neprehliadnuteľný kúsok, ktorý sa oplatí vziať do rúk.

Kníhviazačka z Jericha

Históriou Oxfordu a akademickým prostredím sa inšpirovala aj autorka Pip Williams, ktorú môžete poznať vďaka jej podnetnej prvotine Slovník stratených slov. Autorka zostáva vo svojej novinke s názvom Kníhviazačka z Jericha verná odkrývaniu dôležitých, no málo známych okamihov dejín, ktoré priniesli prelom v spoločenskom postavení žien.

Hlavná hrdinka pracuje v univerzitnej kníhviazačskej dielni, no využíva každú voľnú chvíľku, aby sa začítala do kníh a nasávala vedomosti, ktoré ukrývajú. Kníhviazačka z Jericha je o ženskej emancipácii, o vzdelaní a o tých, ktorí ho poskytujú a majú k nemu prístup, ako aj o tom, čo všetko sa v procese vzdelávania stráca.

Vreckárka z Florencie

Staré Anglicko však nie je jediným dejiskom knižných noviniek, ktoré Motýľ na jeseň prináša na knižný trh. Do okúzľujúceho Toskánska v devätnástom storočí zavedie čitateľov Vreckárka z Florencie od obľúbenej slovenskej autorky Ivany Ondriovej.

Skupine šikovných vreckárov sa darí okrádať miestnu šľachtu, až kým ich krytie neohrozí dievča v prestrojení, ktoré im začne v uliciach mesta okato konkurovať. Vo Florencii sa rozohráva neľútostný boj o Most zlatníkov, vlastné prežitie a v neposlednom rade o lásku.

Sudička zo severu

Ak vás však viac láka ďaleký sever a súčasnosť, určite vás osloví podmanivá Sudička zo severu od Michaely Elly Hajdukovej. V krimi príbehu s prvkami fantasy sa prenesiete do Kráľovstva osudu Skjebngraad, aby ste zistili, či je možné vzoprieť sa osudu, a ak áno, aké to môže mať následky.

Psychologička spolupracujúca s policajným detektívom má špeciálny dar, o ktorom však vedia len jej najbližší. Uprostred zasneženej Aljašky im neustále kríži cestu desivý Tieň.

Kto je útočník, ktorý svoje obete nezabíja, ale do krvi mláti? Odpoveď hľadajte v mrazivej novinke s jedinečnou ilustrovanou obálkou