Najkrajšie knižné darčeky pod každý stromček

hudba@bestfm.sk 7. Decembra 2023

Či už patríte k milovníkom zimy alebo nie, pohľad na biely sneh za oknami má svoje čaro.
Okrem snehu však k zime neodmysliteľne patria aj vianočné sviatky. Ak premýšľate, čím by ste mohli potešiť svojich blízkych, máme pre vás niekoľko knižných tipov z vydavateľstva Motýľ, ktoré obdarovaným vyčaria úsmev na tvári nie len pod stromčekom. 

Obklopený energetickými upírmi


Všetkým fanúšikom obľúbeného švédskeho autora Thomasa Eriksona a jeho série Obklopený (Obklopený idiotmi, psychopatmi, idiotmi v zamestnaní, neúspechmi, narcistami) určite urobí radosť jeho novinka Obklopený energetickými upírmi. Autor sa v nej tentoraz zameral na to, ako rozpoznať ľudí, ktorí ostatných s obľubou oberajú o energiu, a na stratégie, prostredníctvom ktorých im v tom môžeme zabrániť. Medzi energetickými upírmi najčastejšie nájdeme napríklad puntičkárov, tyranov, pasívne agresívnych jedincov, večné obete alebo mudrlantov, no o energiu nás môže oberať aj nastavenie vlastnej mysle. Kniha pomáha čitateľom lepšie pochopiť seba aj druhých a vďaka tomu napríklad oživiť svoju kariéru alebo doma konečne vytvoriť pohodu. 

Príbehy lásky v Biblii

Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto s obľubou čerpá inšpiráciu do života z Knihy kníh, Príbehy lásky v Biblii sú preňho ako stvorené. Autorka Shannon Bream, ktorej vo vydavateľstve Motýľ už vyšli obľúbené tituly Ženy v Biblii a Matky a dcéry v Biblii, sa tentoraz zamerala na príbehy o priateľstve či partnerstve. Vo svojej novinke autorka vyvodzuje ponaučenia z biblických ľúbostných vzťahov, priateľstiev a rodín – tých dobrých, ale aj zlých. Objasňuje, ako sa Božia láska často veľmi líši od našej lásky, prevracajúc naruby naše predpoklady o živote, vzťahoch a o sebe navzájom. Príbehy lásky v Biblii nám pripomínajú, že bez ohľadu na to, kde sa ocitneme, neochvejná Božia láska nám bude stále oporou a nasmeruje nás.

Stopy v piesku

Kohokoľvek, kto sa v živote ocitol na križovatke a stojí pred neľahkým rozhodnutím, môže inspirovať kniha Stopy v piesku od Margaret Fishback Powersovej. Tá ako mladá evanjelizátorka zložila rovnomennú báseň Stopy v piesku (Footprints), ktorá odvtedy povzbudila milióny ľudí po celom svete. V knihe autorka pútavo rozpráva príbeh seba a svojej rodiny, poznačený neľahkými udalosťami a okolnosťami. V najťažších chvíľach jej ako morálny kompas vždy slúžila viera v Boha, ktorá ju napokon viedla aj k zloženiu dnes už legendárnych veršov, ktoré dodávajú povzbudenie a silu pri každom prečítaní.

Šťastné a sýte batoľa

Ak máte v rodine rodičov, ktorí do svojich detí ledva dostanú zopár lyžíc jedla, zaručene ich potešíte knihou Šťastné a sýte batoľa. Registrovaná anglická nutričná špecialistka Charlotte Stirling-Reed v nej zhrnula všetky aktuálne poznatky o výživových potrebách batoliat od jedného roka. V knihe sa delí o svoje skúsenosti i praktické tipy, ako riešiť bežné stravovacie problémy malého dieťatka. Prostredníctvom päťdesiatich receptov na lahodné, zdravé a nenáročné jedlá dieťa postupne spozná rozličné chute, vône a nezľakne sa ani rozmanitej konzistencie pokrmov. Navyše, všetky recepty sú zostavené tak, aby si na nich pochutila celá rodina. S bohato ilustrovanou príručkou rodičia hravo skrotia aj obávanú detskú prieberčivosť a vychovajú malých jedákov, ktorí budú so zvedavou radosťou ochutnávať nové jedlá a tešiť sa z pestrej a vyváženej palety rôznych kulinárskych dobrôt.

Ajurvéda na každý deň

Chystáte sa obdarovať niekoho, kto túži po lahodnom sezónnom jedle, ktoré udrží telo v rovnováhe, prípadne ho trápia problémy so žalúdkom a rád by ich liečil prostredníctvom tradičnej ajurvédskej múdrosti? V takom prípade je pre vás kniha Ajurvéda na každý deň s viac než sto jednoduchými receptami. Stačí sa inšpirovať a pustiť sa do varenia! Tradičné ajurvédske postupy sú zároveň veľmi príjemným doplnkom západnej medicíny, pretože dokážu prinavrátiť rovnováhu organizmu ešte pre prepuknutím choroby.

Ďalšie tipy na vianočné darčeky nájdete na webe vydavateľstva Motýľ